четвер, 30 січня 2014 р.

"Кращі із кращих за свободу, сміливо стали без вагань "

                                                                 Крути! Крути! Це за батьківщину           
                                                                 Cтати муром, шанцем душ і тіл.
                                                                 Крути! Крути! Мужньо, воєдино
                                                                 Прямувати в найсвятішу ціль.
                                                                                          Богдан-Ігор Антонич.

Бій під Кру́тами — бій, що відбувся 16 (29) січня 1918 року на залізничній станції Крути під селищем Крути та поблизу села Пам'ятне, за 130 кілометрів на північний схід від Києва. Цей бій тривав 5 годин між 4-тисячною більшовицькою армією Михайла Муравйова та загоном з київських студентів і бійців вільного козацтва, що загалом нараховував близько чотирьох сотень вояків. У перебігу військових дій бій вирішального значення не мав, та у свідомості багатьох особливого значення набув завдяки героїзму української молоді. Особливо вразило сучасників поховання юнаків, які потрапили після бою в полон до більшовиків і у кількості 27 людей були ними страчені. На похороні у Києві біля Аскольдової могили голова Української Центральної Ради Михайло Грушевський назвав юнаків, які загинули в нерівній боротьбі, героями, а поет Павло Тичина присвятив героїчному вчинкові вірш «Пам'яті тридцяти». Десятиріччями історія бою або замовчувалася, або обростала міфами і вигадками, як у закордонній, так і у вітчизняній історіографії. 2006 року на місці бою встановлено пам'ятник. З нагоди 80-ї річниці бою Монетний двір випустив в обіг пам'ятну гривню.
В бою під Крутами оборонці української державності отримали переконливу військову перемогу. Наступ ворога було зупинено і здійснено організований відступ, руйнуючи за собою колії і мости. Російсько-більшовицькі нападники втратили боєздатність на чотири дні. Агресор мусів підтягнути нові сили, відремонтувати підірвані й поруйновані мости та залізничні колії, і лише після цього продовжувати свій наступ на Київ, не так залізничним шляхом, як на реквізованих селянських возах, запряжених кіньми, по розмоклій дорозі.
Ця затримка ворога дала змогу українській делегації укласти Брест-Литовський мирний договір, який врятував молоду українську державність.
В Копичинецькій міській бібліотеці для дітей 29 січня 2014 року цій події приурочена викладка літератури під заголовком «Вогненне слово - Крути». Для читачів бібліотеки пройшов урок пам’яті під назвою «Кращі із кращих за свободу, сміливо стали без вагань».
 




середа, 29 січня 2014 р.

«Кращий читач».


Перед книгою вiками схиляло в шанобi голову людство, вважаючи її святинею. Книга - справжнiй маг. Читаючи , уявляємо себе чарiвникам, здатними розумiти мову речей, рослин i тварин. Скiльки дивовижних таємниць вiдкривається нам завдяки книгам. Скiльки безцiнних скарбiв трапляється на шляху читачiв. А скiльки незабутнiх зустрiчей з лiтературними героями вже вiдбулися, а ще скiльки ще вiдбудеться.
       В Целіївській бібліотеці  проведено конкурс «Кращий читач бібліотеки». Кращі читачі нагороджені подяками.

понеділок, 27 січня 2014 р.

«Ніколи Україні не забути тих юних душ нескорений політ»


                                                                  Крути відлунюють у серці.
                                       Триста хлопців  безвусих-дітей ,
                                       Триста хлопців. соколів, рекрутів
                                       Із піснями на грім батарей
                                       В  бій останній двигнулись на Крути.

29 січня - особлива пам’ятна дата. Цього дня 96 років  тому в бою під станцією Крути, зупиняючи червону більшовицьку  навалу, що ринула на молоду Українську державу, смертю героїв загинуло 300 відданих Україні юних гімназистів та студентів
В пам'ять про їх подвиг в Гусятинській районній бібліотеці для дорослих проведено урок мужності  «Ніколи Україні не забути тих юних душ нескорений  політ» для учнів  9-Б класу (класний керівник Човган Н.А.)  До заходу оформлено книжково-ілюстративну виставку «Під Крутами вмирала воля».
Працівники бібліотеки виступили з короткою передісторією  цих подій та з  оглядом літератури.
Чому завдячують  ті триста безвусих, молодих школярів і студентів такій славі, хто були ті юні завзятці, чи вірили  вони у свої сили? – про усе це розповіли учні  у літературно - тематичній композиції «На  Аскольдовій могилі поховали їх».
 
               
 
На закінчення заходу перед школярами виступив голова  РДА Банира. І.З, який сказав, що бій під  Крутами став символом української  нескореності і закликав присутніх пам’ятати тих, хто віддав все що мав - молодість, щастя й життя за волю України, за свободу народу.


 


                                                                                                      
 

неділя, 26 січня 2014 р.

"Єдина. Соборна. Незалежна."


Під такою назвоюв Гусятинській районній бібліотеці організовано книжково-ілюстративну виставку приурочину Дню Соборності. У презинтації виставки взяв участь голова держадміністрації Банира І.З., директор Гусятинської ЦБС М.М.Фаберська та учні 9-Б класу (класний керівник Човган Н.А.). З літературою, яка представлена на виставці присутніх ознайомила бібліотекар відділу обслуговування МудраН.А. Про значимість цього свята для українського народу розповіла М.М.Фаберська.





середа, 22 січня 2014 р.

"Різдвяні віншування"

        Свято Різдва Христового знаменує народження Нового Життя і належить до найвеличніших свят. Різдво Христове — це найважливіша подія в історії людського роду, яка започаткувала християнську еру. Воно святкується у всьому світі, і кожен народ вкладає в це свято щось своє.
Бібліотеки системи  взяли участь у відзначенні Різдвяних свят:
        - бібліотека-філія с. Красне
 
- бібліотека-філія с. Суходіл
- бібліотека-філія с. Глібів

 -бібліотека-філія с. Ст. Нижбірок
 
 бібліотека-філія с.Товсте


 

 

 

 

понеділок, 20 січня 2014 р.

"Щедрівонька щедрувала"


16 січня 2014 року в Копичинецькій міській бібліотеці для дітей відбувся День бібліотеки для учнів 1-Б класу ЗОШ №2.
Першокласники стали читачами і вперше відвідали заклад, а тому дуже цікавою для них була екскурсія по бібліотечних залах. Як розташовані книги на полицях, яка література є в наявності, розпорядок роботи читальні, чи можна користуватися комп’ютерами і на яких умовах, з чого зроблений макет церковці у духовному куточку та ще на дуже багато «як» і «чому» довелося відповідати бібліотекарям цього дня.
 

 
Та найцікавішими для всіх присутніх були різдвяні колядки і щедрівки у дитячому виконанні. Гарні віншування, побажання щастя, здоров`я, добра, успіхів у роботі та навчанні створили святковий настрій у бібліотеці."
Навчила малечу співати їхня вчителька Боднарчук Галина Зіновіївна. Дітям подобаються народні традиції тому вони вирішили продовжити своє колядування в Тернополі, позмагатися з іншими колядниками нашої області.

 

Різдвяна Світлиця «З Різдвом Христовим, Україно!»

           
 

          Різдво Христове. Різдво... Що може бути прекрасніше? Здається немає жодної людини на землі, у якої б це свято не викликало б ніяких відчуттів. Домашній затишок у тісному родинному колі, смачна вечеря і атмосфера казки, аромат чуда, якого нам так бракує на протязі усього року.
          З 2 по 30 січня в Копичинецькій міській бібліотеці для дорослих діє Різдвяна Світлиця «З Різдвом Христовим, Україно!» . Також працівниками бібліотеки оформлена виставка-композиція «Возвеселімся, всі разом нині!». До уваги відвідувачів різноманітна література про звичаї та традиції українців святкувати Різдво, тексти колядок та щедрівок, рецепти святкових страв.
         Виставка задовольнить найвибагливіші смаки наших користувачів. Книги, що тут знаходяться підкажуть як зробити оселю затишнішою і надати їй святкового настрою, господині відшукають рецепти приготування різноманітних різдвяних страв, якими пригощали свої сім’ї наші прабабусі. І, звісно, тонкощі приготування цариці різдвяного столу – куті.
         Прикрасили світлицю бібліотеки своїми колядками та віншуваннями запрошені гості - учні НВК «ЗОШ І-ІІІст.№1-гімназія»м.Копичинці під керівництвом Мимрика М.Р.



 

''Уклін та шана Кобзарю ''


Т.Г.Шевченко – це слава і гордість українського народу. Волею історії він ототожнений з Україною і разом з буттям рідної держави продовжується нею. Він росте і й розвивається в часі, в історії, і нам ще йти і йти до його осягнення.
2014 рік, з метою гідного відзначення 200-річного ювілею видатного сина українського народу, Указом Президента України від 11.04.2012 № 257/2012 оголошений Роком Тараса Шевченка.
Значення постаті Т. Г.Шевченка для українського народу важко переоцінити. “Шевченко – це митець, художник, який відкрив для української нації двері в безкінечність. Він є гарантом нашої вічності…” – сказав Микола Жулинський.
В читальному залі Копичинецької міської бібліотеки для дорослих організована книжкова виставка «Зоря Шевченкова горить, до правди й волі людство кличе». Образ найщирішого лірика і гнівного бунтаря, поета, художника, людини постає перед читачами завдяки поетичним, прозовим і малярським творам митця, сторінкам його щоденника та листуванню, працям дослідників і спогадам друзів. Виставка буде цікава та корисна школярам, студентам, викладачам, а також широкому колу читачів.


Також в Інтернет-Центрі нашої бібліотеки відбулася віртуальна подорож «Художній світ великого Кобзаря». Протягом дня ми пропонували читачам нашої бібліотеки переглянути за допомогою комп'ютерів експозиції комп’ютерних копій картин Т.Г.Шевченка. Прийняли участь у даному заході читачі різного віку:від школярів до людей старшого покоління. Ми показали нашим користувачам, що Шевченко був не тільки геніальним поетом, а ще й талановитим художником.


 
Загадку Т.Г.Шевченка досі нерозгадано. Тож запрошуємо всіх бажаючих згадати велике ім'я та створити екскурс у світ людини універсальних талантів.

 

субота, 18 січня 2014 р.

« Ми чуємо тебе, Кобзарю, крізь століття»


       

      2014 рік проголошений в Україні Роком Тараса Шевченка. Український народ відзначатиме 200 - ліття від дня народження Великого Кобзаря. 17 січня 2014 р. в загальноосвітній школі I-II ст. с. Вільхівчик пройшов урок «Ми чуємо тебе, Кобзарю, крізь століття» Учитель української мови і літератури Тхорик Н.В. разом із сільським бібліотекарем Бесащук Н.Я розповіли учням про життя і творчість великого українського поета, навчали глибше аналізувати зміст творів, які виховують у кожного з нас патріотизм, любов до рідного краю, до батьківського дому, до України.  


         Тарас Шевченко – вірний син України. Він любив свою Батьківщину, мріяв про її свободу й незалежність. Його роздуми над долею народу, любов до Вітчизни, туга й печаль за нею на чужині висловлені в багатьох творах. Поет постійно відчуває зв'язок із рідним краєм, виявляє до України синівську любов.
         У бесмертних творах Тараса Шевченка відбилися спалахи збройних повстань народу проти гнобителів; у його поезії є відблиск вод Дніпра, спалахи сонця, яке заходить за обрій.
         Поет – борець, поет – революціонер, поет – патріот. Служінню рідній Україні Шевченко присвятив своє палке слово, щире серце, навіть своє життя. Вся його творчість пройнята палкою любов'ю до Батьківщини, до рідного народу. Не одне покоління вчилося у Тараса любити рідний край, служити йому, боротися за свою свободу. Для поета власна доля, особисте щастя було у долі і щасті рідного краю. У служінні Батьківщині, народу поет вбачає сенс життя. Він гнівно засуджує тих, хто живе тільки для себе, хто за облудливими словами про любов до простого люду ховає своє хижацьке єство.
         Шевченко закликає порвати кайдани, повалити самодержавство, визволити народ із неволі. У своїх творах він зображує трагічне становище покріпаченого селянства.(«Сон», «Якби ви знали, панечі», «І виріс я на чужині», «І мертвим, і живим, і ненародженим землякам моїм…» та ін.).
  Великий поет мріяв про всенародне повстання, яке повалить самодержавний лад. І бачив у своїй уяві нове суспільство, у якому житимуть вільні і щасливі люди:
                                                  А люди виростуть. Умруть
                                                  Ще незачатії царята…
                                                  І на оновленій землі
                                                  Врага не буде, супостата…
         Справжній партіотизм включає і любов до рідної мови. Тому поет так любив рідне слово, що було його зброєю в нерівній боротьбі з ворогом народу. Люблячи рідну мову, розвиваючи, творячи її, Шевченко плекав надію на краще для свого народу, своєї культури, свого суспільства.
         Любов і віра у світле майбуття українського народу допомагали Шевченкові вистояти, перенести злидні й поневіряння. Минуло багато часу, але поезії великого Кобзаря й зараз дивують, зачаровують сучасників , вчать відданості країні й безмірної синівської любові до матері – України.
         Всі присутні мали змогу познайомитися з книгами, які були представлені на викладці літератури.


четвер, 16 січня 2014 р.

«Ой висока круча, де стоїть Тарас»




Під такою назвою в районній бібліотеці для дорослих відкрито розгорнуту книжкову виставку приурочену 200-літтю від дня народження Т. Г. Шевченка – великого поета, пророка і генія нашого народу, гордості і слави України. Виставка  складається з чотирьох розділів.
У розділі «Шляхами великої долі» подані книги, які відтворюють усі етапи життя і творчості  Кобзаря.
Розділ «Вогненне слово Кобзаря» вміщує безцінну спадщину письменника – його твори. Особливу увагу слід звернути на поличку на якій зібрані видання «Кобзаря». Вони не тільки різні за форматом , але і за роками та місцем видання. Найстаршим серед них є «Кобзар» Київського державного видавництва художньої літератури 1961р.
Розділ «Шевченко - художник» зібрав літературу про особливу сторінку в житті Тараса Григоровича – любов до малювання.
Літературна і мистецька спадщина Кобзаря у наш час займає особливе місце у культурному  і громадському житті не тільки України, але і світу. Його твори перекладені на десятки й десятки мов народів світу. Пам'ятники генію  - як знаки людського визнання – звелись у багатьох кутках Землі. Про усе це можна дізнатися у розділі «Возвеличений у віках». Тут можна побачити і колекцію  конвертів із зображенням Т. Шевченка, яку надав краєзнавець В. Горбоватий.
Короткий огляд виставки хочеться закінчити словами О. Гончара: «Т.Шевченко народжений на Україні, на українськії землі,  під українським небом, проте він належить до тих людей-світочів, що стають дорогими для всього людства і що в пошані всього людства знаходить своє безсмертя».

“Дорожімо Шевченком!”


2014 рік - оголошений Президентом  України роком Шевченка. Про Великого Кобзаря, здавалося б, уже чи мало написано, нам багато відомо про його життя, творчість. Однак ніколи напевно не вичерпається інтерес ні сучасників, ні прийдешніх поколінь до нього.
         В Гусятинській районній бібліотеці для дітей  організовано книжкову виставку «Беру «Кобзар» у руки знову немов святий, щоденний хліб». На якій представлені «Кобзарі» Шевченка різних років видання від 1961року до 2012 року. Дивовижна доля цієї книги. Адже перший випуск було надруковано в 1840 році, коли Тарасові було 26 років. Це була маленька книжечка, яка містила 8 віршів. З часу виходу збірки й самого Шевченка почали називати Кобзарем. Популярність «Кобзаря» і до тепер  надзвичайно велика.
         На виставці представлені  яскраво-ілюстровані видання для найменших користувачів. Це «Дитячий Кобзар» і «Кобзарик - школярик».
         Вивчаймо Шевченка. Який був і залишається найбільшим патріотом України і заповідав нам так само гаряче любити її і ніколи не забувати про високу гідність українця, який має свою славну історію,свій прекрасний край, свою милозвучну мову і багатовікову культуру.

середа, 15 січня 2014 р.

"Таємниці Різдвяного свята"


Ось і постукав у наші оселі Новий рік. І завітали до кожного в гості три празники:Різдво Христове,Святого Василя та Водохреще. З дитинства любимо ці свята, адже земля і небо зливаються в пречудовому сяйві, і весь світ здається великим храмом.  
Саме цим святам присвячена виставка різдвяно-новорічних листівок  «Таємниці Різдвяного свята», організована  в Гусятинській районній бібліотеці для дітей. Виставка складається з трьох розділів.  На першому представлені  новорічні листівки, на другому-різдвяні, а третій розділ представляють книги: «Свята моєї Батьківщини. Дитячий ілюстрований календар», «Колядки та щедрівки».  Про національні особливості українських свят, традицій, звичаїв можна дізнатися з книги «Українці: Свята. Традиції. Звичаї». Цікавий пізнавальний матеріал зібраний у хрестоматії для позакласного читання «Падав сніг». Таїна пришестя  Божого Сина, трепетна радість Святого вечора, що єднає цілий світ у молитві та кожну родину за святковою вечерею описані у книзі «Святий вечір: Оповідання українських письменників». Для найменших користувачів цікавими будуть книги «Казкові гості», «Прикрашаємо ялинку», «Новорічний чарівник» та «Святкова пісенька».
         Завітайте в дитячу бібліотеку. Познайомтесь із запропонованими матеріалами, що трепетно і тонко  говорять про диво народження Спасителя світу та про святе світло, що  несе Він кожній душі.

"Прийшли святки, а з ними і колядки"


          Український народ має свої звичаї і традиції, що сформувалися протягом багатьох століть і освячені віками. Серед них найулюбленіші і найбажаніші  Новорічні та Різдвяні свята.
  Різдво Христове – одне з найвеличніших свят і чи не найбагатше за розмаїтістю народних обрядів.   Різдво - це  свято радості  і  єднання  людських  душ. Світ  зародився з любові , і  ми, хоча б раз  на  рік  згадуючи  про це, щоразу  ніби  знову  народжуємося, залишаємо  в  минілому сварки  й  образи. . Кожна родина очікує на ці свята.
        У ці святкові дні так приємно бачити усміхнені обличчя. Новорічно-різдвяним настроєм охоплена Гусятинська районна бібліотека для дорослих.
        У бібліотеці  облаштована тематична викладка літератури « Небесні дзвони грають врочисто». Тут можна знайти цікаві книги про звичаї та традиції українського народу в зимові свята. Найголовніше, що тематична викладка  задовольнить найвибагливіші смаки наших користувачів. Книги, що тут знаходяться,  підкажуть як зробити оселю затишнішою і надати їй святкового настрою, господині відшукають  рецепти приготування різноманітних різдвяних страв. . А ще – безліч ідей цікавого дозвілля з іграми та розвагами.             


 
А також у бібліотеці було проведено різдвяне дійство « Колядує Україна, колядує вся земля».
Адже одним з  найпривабливіших  компонентів свята  залишаються колядки  і  щедрівки.    Звичай  гласить: чим більше  колядників і  щедрувальників  завітають  до  помешкання, тим щасливіший  буде рік  прийдешній  для  його  господарів.
 

Cвяткове дійство перенесло  учасників свята  та слухачів у світ добра, миру і злагоди.

«Степан Бандера - націоналіст-революціонер, провідник ОУН, видатний політик».

 
Степан Бандера народився  у с. Угринові на Львівщині в родині священика Андрія Бандери. Після закінчення гімназії у Стрию проходив навчання у Рільничому відділі Львівської Політехніки в Дублянах.                
              З ранніх років став активним борцем за українську справу. Маючи 18 років, уже був видатним членом Української Військової Організації, а з 1929 року Бандера — член Організації Українських Націоналістів (ОУН), два роки пізніше — член Крайової Екзекутиви на Західно-Українських Землях (КЕ ОУН ЗУЗ). Під кінець 1932 року виконує обов'язки крайового Провідника ОУН і крайового Коменданта УВО, а в наступному році, на 25 році життя, очолює крайові УВО й ОУН, які згодом (остаточно в 1934 р.) злилися таким чином, що крайова УВО стала військово-бойовою референтурою Організації Українських Націоналістів. Недалекоглядні оцінювачі з чужого, критиканського підворіття докоряли полковникові Євгенові Коновальцеві, що він нібито допустив велику помилку, передаючи кермо підпільно-революційної боротьби на ЗУЗ надто молодому Бандері. Пізніші роки підтвердили правильність полковникового вибору. Степан Бандера справді належить до найвидатніших політичних постатей нашого століття.  
Відмічаючи 105-річницю з дня народження Степану Бандери у бібліотеці-філії с. Вільхівчик 03.01.2014р. був проведений історичний урок памʼяті  на тему - «Степан Бандера - націоналіст-революціонер, провідник ОУН, видатний політик». Бібліотекар Бесащук Н.Я. спільно з учителем історії Вільхівчицької ЗОШ I-II ст. Храпливою Н.П. розповіли молоді села про тернистий шлях Степана Бандери , який увійшов в історію як український політичний діяч, який мав чітку радикальну позицію щодо шляхів побудови Української самостійної соборної держави.