пʼятниця, 26 квітня 2019 р.

Сьогодні 33 роки від дня Чорнобильської катастрофи

  Від аварії 26 квітня 1986 року на Чорнобильській АЕС пройшло 33 роки.
Це подія, яку згодом назвали трагедією ХХ століття, стала найбільшою техногенною катастрофою. Тоді під час вибуху на четвертому енергоблоці ЧАЕС стався великий викид радіоактивних речовин в навколишнє середовище. Сила вибуху прирівнювалася до 500-та бомбам — таким, які колись були скинуті на Хіросіму.
  Сильне радіоактивне випромінювання вразило територію в радіусі 30 кілометрів від місця події. Однак масштаби аварії були набагато більшими. Крім українських населених пунктів, які постраждали від катастрофи, радіаційному забрудненню піддалися селища 19 регіонів Росії, в яких проживали майже 3 млн чоловік. Також радіація швидко поширилася на деяких територіях Білорусі і досягла Європи.
  Про те, що сталася аварія на Чорнобильській АЕС, жителі прилеглих регіонів дізналися тільки через кілька днів. У країні почалося активне акумулювання сил для ліквідації наслідків аварії. Тоді на гасіння пожежі було кинуто не тільки спеціалізовані пожежні сили, а й цивільні. Під час цих робіт безліч людей отримали смертельні дози опромінення. У 2000-х роках світове співтовариство об’єднало свої сили для вирішення “чорнобильської проблеми”.
   Біля пам’ятника «Жертвам Чорнобильської катастрофи» у селищі Гусятин  відбулась панахида. Працівники Гусятинської районноі  бібліотеки  приєдналися до відзначення цієї дати.




четвер, 25 квітня 2019 р.

Рана України


Чорнобильська аварія стала наслідком гонитви людьми за вигодою. Її маштаби набули характеру велетенської екологічної катастрофи, яка зачепила життя десятків мільйонів людей. І наслідки аварії даватимуться взнаки ще багато десятиріч. Це треба знати і памятати. Тому у бібліотеці для дітей селища Гусятин діє викладка літератури «Рана України». У книгах розповідається про учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, долі жителів міст і сіл , проблеми відчуженої тридцятикілометрової зони, про досвід України по закриттю ЧАЕС.

В Гусятинській районній бібліотеці для дорослих розгорнуто книжкову виставку «Атомне століття раною  горить».  присвячена 33- й річниці Чорнобильської аварії.

Чистий четвер


   Чистий четвер у 2019 році відзначають 25 квітня. У цей особливий день варто направити свої сили на прибирання та дотримуватись обрядів і прикмет, які пов'язані з Чистим четвергом. За традицією саме в Чистий четвер будинок готують до Христового Воскресіння, а після не прибирають до самої Пасхи.
   Саме з Чистого Четверга починається масштабна підготовка до Великодня. В цей день потрібно зробити генеральне прибирання. Якщо ти гарненько приберешся в будинку, в ньому з'явиться радість. Не полінуйся вимити вікна, двері, стіни, підлоги і стелі, вибити килими і доріжки, випрати портьєри та інший текстиль. Коли робиш повну прибирання, то і жити стає легше і приємніше. Недарма вважається, що в цей день можна очиститися не тільки від гріхів, але і від мирської суєти. А що таке бруд і пил не втілення міської суєти.                   Завдання кожного християнина у Чистий четвер – провести очищення. Тому необхідно винести все сміття з будинку, зібрати мотлох, павутиння, а разом з тим – негативну енергію, яка встигла накопичитися за рік.














вівторок, 23 квітня 2019 р.

Всесвітній день книги та авторського права


"Для мене книга – світло дня.."


Для мене книга – світло дня,
Для мене книга – зорі ночі…
Моя сім’я, моя рідня,
Мій розум, серце, мої очі…
Без книги я не проживу,
Вже як без вирію лелека…
Я і крізь вічність оживу
В отім святім – бібліотека.
Не оминайте наш поріг,
Беріть скарби нетлінні в руки.
Нема прекрасніших доріг,
Ніж, в цей вселюдський храм науки



   У квітні 1995 р. Генеральна конференція ЮНЕСКО заснувала Всесвітній день книги і авторського права, який щорічно відзначається з 1996 року. Це данина поваги до книг та авторів. Головна мета свята – привернути увагу державних органів і читачів до книг як джерела отримання знань, мати доступ до духовних і матеріальних цінностей, розуміння краси і творчих досягнень людини. Адже книги – це вікно у світ культурного розмаїття, це міст, що з'єднує різні цивілізації у часі й просторі.
  ЮНЕСКО обрала цю дату з огляду на її символічність для світової літератури. Причиною вибору саме цієї дати послужило те, що багато відомих письменників народились або померли 23 квітня. Наприклад, М. Сервантес, В. Шекспір, Л. Вега, М. Дрюон, М. Валеджо, В. Набоков… Сьогодні Всесвітній день книги святкують у 190 країнах світу.
  Книга на сучасному етапі розвитку цивілізації залишається одним із найефективніших інструментів передачі інформації з усіх сфер людської діяльності. Писемність завжди була головним чинником у культурі кожного народу, відігравала провідну роль у його духовному розвитку, тісно поєднувала покоління. Книги покликані служити людям, а краса і мудрість, відтворена у друкованих рядках, неодмінно має стати на заваді жорстокості, несправедливості й насиллю, врятувати наш неповторний світ.











   «Ти наше диво калинове, кохана українська мово»


   Бібліотекар села Целіїв , разом із  будинком культури провели спільний захід  до дня мови  «Ти наше диво калинове,  кохана українська мово».










понеділок, 22 квітня 2019 р.

"Христос Воскрес – Воістину Воскрес"


   Українська вишивка – один із видів народного декоративного мистецтва українців, орнаментальне  або сюжетне зображення на тканині , виконане різними ручними або машинними швами. Один із найпоширеніших видів ручної праці українських жінок і, зокрема, дівчат. Вишивки поширені на предметах домашнього вжитку.

  Великодній рушничок - обов'язковий елемент пасхального кошика. Кожна господиня прагне, щоб її рушник був найкращим, найяскравішим. 
В Гусятинській районній бібліотеці  для дорослих вже стало традицією організовувати виставки до найсвітлішого свята – Великодня.

  Цими днями мешканці нашого району та користувачі нашої бібліотеки мали можливість оглянути виставку Великодніх рушників "Христос Воскрес – Воістину Воскрес", на якій були представлені  вишивки нашої землячки Галини Гладій, працівників бібліотеки та відділу культури і туризму.



















   Роботи вишивальниці Галини Гладій  виконані особливою технікою, ручними  та машинними швами .


   «Мені подобаються різні види вишивки . Для мене це можливість проявити креативність . Також це дає  можливість краще зрозуміти історію бабусі і дідуся. Це спосіб продовження  традиції.» – каже вишивальниця.












Великодня виставка



    Кожен рік всі християни святкують Великдень - світлий празник Воскресіння Христового, символ торжества віри,  початок нового життя людства.
  Барвисту, святкову, ілюстративну виставку можна переглянути у Гусятинській дитячій бібліотеці:  «Тихо ангел прилетів і Великдень сповістив».  Із книг, розміщенних на полицях, можна дізнатись , як в минулому зустрічали свято Паски Христової - весняне  воскресіння природи й усього живого. Ви зможете прилучитись до традицій, відновити у памяті рецепти випікання паски, тонкощі фарбування писанок , а також про магічну силу багатьох речей, якої вони набирають на Великодні свята.
  Книжка «Христос Воскрес- воскресне й Україна» стане добрим порадником. Тут надруковані  вірші західноукраїнських авторів, творчість яких довго замовчувалась , вчать любові до Бога, Божої матері і Святих, поваги до церкви.
  Доповнюють виставку великодні листівки й конверти із колекції місцевого краєзнавця - В.П.Горбоватого.
Свято Великодня!
Радісна пора!
Зичимо сьогодні щастя і добра!
Хай же дзвін лунає
До самих небес-
Людям сповіщає,
Що Христос Воскрес!