вівторок, 5 липня 2011 р.

Гусятинська ценральна бібліотека для дітей: історія і сучасність

                           За всі віки життя на цій землі
                           Знання і досвід, мрії променисті
                           Зібрало людство у книжки малі
                           І берегли їх свято й урочисто.
    
            Кожне місто, район має свою власну історію і прагне зберегти і примножити її. Сьогодні ми з глибокою повагою вимовляємо слово «бібліотека», вкладаємо в нього особливий зміст. І це з повним; прав;ом, бо; Гусятинська центральна бібліотека для дітей має свою  слав
85;у історію.
            Бібліотека створюється не за один день і не за один рік. Історія створення Гусятинської центральної бібліотеки для дітей бере початок у далеких 40-х роках. Спочатку 1 січня 1949 року при районній бібліотеці було створено дитячий відділ, який очолила Євгенія Слабіцька, а 1 серпня 1949 року відкрито районну дитячу бібліотеку, завідуючою якої стала Рогатинська Лідія Григорівна.
Рогатинська Л. Г.
З червня 1950 року  бібліотекарем працює Бринзевич Е. Т. Бібліотека знаходилася в будинку на вулиці Незалежності ( сучасне приміщення редакції газети «Вісник Надзбруччя».) Лідія Григорівна Рогатинська очолювала книгозбірню 12 років. Ця славна жінка, що стояла біля витоків зародження бібліотечної справи Гусятинщини, живе і донині. Для неї це була не просто робота, професія, це – покликання її світлої душі! І зараз, коли дозволяє здоров’я, приходить до бібліотеки поспілкуватись, відвідати бібліотечні заходи та свята.
             У 1961 році бібліотеку очолює Конкульовська Ірина Михайлівна (перша з ліва).

 Надзвичайно розумна і добра жінка, яка щиро любила маленьких читачів бібліотеки. Уміла з ними розмовляти, розуміла їхні потреби та бажання. Її очі іскрилися щастям, якщо вдавалося обслужити читача досконало. Ірина Михайлівна була вмілим та добрим наставником для своїх молодих колег по роботі. Колектив бібліотеки відповідав їй взаємністю. 
            У  цей час в бібліотеку приходить і Мельник Дарія Яківна. 
Мельник Д. Я. обслуговує читачів
Лагідна, приємна у спілкуванні, яку дуже любили юні читачі. Дарія Яківна уже давно на заслуженому відпочинку, але для неї є великим щастям зайти в бібліотеку, згадати свою роботу, поділитися досвідом з теперішніми бібліотекарями. Вона розповідає, що бібліотека тоді дуже тісно співпрацювала із школою, оскільки приміщення школи було поряд з бібліотекою. Активно проводилась масова робота, готували театральні вистави на основі літературних творів. У 1963 році було ліквідовано Гусятинський район і приєднано його до Чортківського. Дитяча бібліотека стала відділом бібліотеки для дорослих. А в 1965 році знову  районним центром став Гусятин, а в кінці 60-х років дитячій бібліотеці було повернуто самостійність. Розташовувалася вона в приміщенні теперішньої музичної школи.
            До 1976 року Ірина Михайлівна Конкульовська очолювала дитячу бібліотеку. 9 лютого 1977 року була створена Гусятинська ЦБС. Ірину Михайлівну призначено завідуючою відділом комплектування, а у 1977 році бібліотека отримала нового керівника – Міцерську Ніну Миколаївну.
Міцерська Н.М.
Настав час активного розвитку бібліотеки. Її перенесено в окреме приміщення. Створено відділи обслуговування : дошкільників та учнів 1-4 класів; учнів 5-9 класів та читальний зал. Бібліотеці дуже допомагала Герой Соціалістичної праці, депутат Верховної ради УРСР –Лендюк Юстина. За її сприянням отримано спеціальні бібліотечні меблі, світильники від тернопільського заводу «Ватра». У бібліотеці активізується масова робота. Створено ляльковий театр, якому обласний театр ляльок подарував комплект ляльок. Театр користувався великою популярністю серед дітей.  Вони стали учасниками вистав, з якими гастролювали по району,
Учасники лялькового театр
брали участь в різних конкурсах, здобували призові місця. А на обласному конкурсі лялькових театрів Гусятинська дитяча бібліотека з виставою «Мальчиш-Кибальчиш» зайняла І місце. Керівника Міцерську Ніну Миколаївну було відзначено грамотою. 

Саме завдяки Ніні Миколаївні, її вмілому керівництву, ентузіазму, наполегливості, впровадження в роботу нових  форм Гусятинська дитяча  бібліотека стала однією з кращих бібліотек області.
            До 1980 р. в дитячій бібліотеці було три  працівники: завідуюча Міцерська Ніна Миколаївна, завідуюча абонементом – Конкульовска Ірина Михайлівна та завідуюча читальним залом – Мельник Дарія Яківна. У 1980 році читальний зал очолила Зубкова Любов Іванівна, (з1994 року директор Гусятинської ЦБС.). Любов до книги і читача, високий професіоналізм, творчість, жіночність і безмежна привабливість органічно поєднались в цій людині. Любов Іванівна пройшла шлях від бібліотекаря до директора ЦБС.
Зубкова Л.І.
                При бібліотеці активно діяв гурток по ремонту книг  «Книжкова лікарня».  

Лікарі книжкової лікарні
В 1982 році на базі дитячої бібліотеки відбувся обласний семінар заступників директорів ЦБС по роботі з дітьми. У 1985 році Міцерська Ніна Миколаївна очолила Гусятинську ЦБС.
            У 80-х роках завідуючими Гусятинською центральною бібліотекою для дітей були: Бадюкевич Валентина, Костур Валентина, Ляпандра Ольга, а в 1990 році бібліотеку очолила Пенюта Надія (третя зліва), яка працює на цій посаді і сьогодні. 
 
У цьому ж році бібліотеці було відведено перший поверх приміщення старого кінотеатру. У даний час бібліотека займає другий поверх цього приміщення.
 Гусятинська центральна бібліотека для дітей сьогодні – це головна книгозбірня  дитячої книги в селищі Гусятин, фонд якої становить 15012 примірників книг. Послугами бібліотеки користуються 2400 читачів-дітей віком до 15 років та керівників дитячого читання. Бібліотека передплачує понад 20 назв газет та журналів.
Найменших читачів запрошує відділ обслуговування дошкільнят та читачів  - учнів 1-4 класів. Тут живуть Попелюшка і Карлсон, Барвінок та Котигорошко, Пізнайко та Веселочка. Тут  чекають читачів перші книжечки, улюблені дитячі журнали, веселі ігри. З 1991р. і до сьогодні відділ очолює Яковчик (Голумбйовська) Ірина Романівна.

Яковчик.І.Р.
Справжній професіонал, добра і лагідна, просто хороша людина - саме так можна  сказати про Ірину Романівну.  Вона докладає багато зусиль, щоб маленьким читачам було комфортно у бібліотеці. За це і люблять її користувачі та колеги по роботі.
 Для маленьких читачів є добра нагода побувати у світі доброзичливості, чистих помислів, гарних слів, прекрасних вчинків відвідавши заняття клубу за інтересами «Зернятко».
Читальний зал запрошує взяти участь у літературних вікторинах, здійснити цікаву подорож у незвичайний книжковий світ, стати переможцем ігор, турнірів, конкурсів. До послуг користувачів:
  • великий вибір словників, довідників, енциклопедій;
  • «нічний абонемент».                                                                                 
        Завідувачкою читальним залом з 1988 року і по цей час працює Давидова Любов Олександрівна
Давидова Л.О.
Любов Олександрівна – ініціативна, енергійна, працьовита, має естетичний смак в оформленні книжкових виставок і тематичних поличок, прекрасно малює.
В читальному залі  бібліотеки влаштовано виставку – продаж книг Тернопільського видавництва «Навчальна книга – Богдан» за цінами виробника. До послуг читачів: різноманітні твори, які вивчаються за шкільною програмою, пригоди та фантастика, прекрасно ілюстровані казки, розмальовки та ін. Тут  можна придбати книгу про знаменитого «Гаррі Поттера» (усі томи).
          Відкритий доступ у відділі обслуговування 5 – 9 класів та керівників дитячого читання. У виборі літератури допоможуть каталоги та картотеки бібліотеки:
  • абетковий;
  • систематичний;
  • краєзнавча картотека;
  • картотека назв художніх творів;
  • картотека сценаріїв.
Цей відділ понад 20 років очолювала Стремецька Ольга Іванівна. Людина великої душі, добра  і працелюбна, досвідчений спеціаліст. Ольга Іванівна робила все, щоб дітям було цікаво приходити до бібліотеки, прищеплювала їм любов до книги.
Ольга Іванівна
З 2006 року на абонементі для старшокласників працюють Кочмар Наталія Михайлівна та Рога Олена Василівна.
  
Кочмар Н. М.
Рога О.В.

Вони вміють створити обстановку доброзичливості, довір'я і поваги незалежно від віку читача

Пропонуємо Вашій увазі переглянути світлини найцікавіших заходів організованих бібліотекою:
  
2001р. Виставка "Живи, Україно, живи для краси"

2002 р. заняття клубу  "Павутинка"

2001 р. Свято Миколая -Чудотворця
Конкурс "Найкращий читач України 2008р."
2009 р. Мистецька година "Суцвіття слова і квітки"


2010 р. Учасники клубу "Зернятко"


2010 р. Зустріч з ветераном Великої Вітчизняної Війни Колісником В.М. 
 
 Колектив працівників дитячої бібліотеки - це віддані бібліотечній справі однодумці. Для них головною фігурою є читач, а задоволення його запитів та інтересів – основним у роботі. Бібліотекарі роблять все для того, щоб кожен користувач: і той хто читає багато років, і той, хто прийшов  вперше , не помилився у своїх сподіваннях. Бібліотека накопичувала книжкові фонди, форми роботи, змінювала і удосконалювала наочну популяризацію книги. І все це, звичайно, творять люди: їх талант, професіоналізм і насамперед – відданість справі.
Минають роки, змінюються працівники, але кожен із них залишає частинку своєї душі у цьому книжковому храмі.
     Отже, бібліотека має не тільки минуле, але й майбутнє, історію якого напишуть наші послідовники.

Немає коментарів:

Дописати коментар