пʼятниця, 28 грудня 2012 р.

Aндріївські вечорниці


                 13 грудня ми святкуємо Андрія Первозванного - одного із дванадцяти апостолів, учнів Ісуса Христа. Цей день є одним із найцікавіших і найтаємничіших. Цього дня відбуваються заклинання й угадування майбутнього. Це єдина ніч протягом року, коли хлопцям дозволяється бешкетувати.
               Вечорниці на Андрія присвячені веселощам, іграм, обрядовим церемоніям і забавам. Невід’ємним компонентом цього свята є всіляке ворожіння, насамперед ворожіння про шлюб.
Одним із найпоширеніших є ворожіння на варениках. Дівчата їх ліплять і складають у рядок. Чий вареник швидше з’їсть кіт чи собака - та дівчина вийде заміж. Також дівчата скидали черевички чи інше взуття з ноги та переставляли його по черзі по підлозі: чий черевик першим на порозі стане, ця дівчина найпершою вийде заміж.
               Люди вірили, що в ніч вечорниць на свято Андрія Бог кохання та одруження ходить по землі; для нього був приготований столик з пампушками та балабушками, обов’язково застелений білим рушником.
              У давні часи, коли наступав вечір у переддень свята Андрія, дівчата збиралися у просторій оселі. Господинею хати повинна була бути самотня вдова, яка пильнувала,щоб дівчата під час вечорниць дотримувалися всіх традицій та вірувань…
            А ось у наш час, на жаль, рідко можна зустріти дотримання таких традицій. Але тільки не у Малій Луці.
У сільській бібліотеці вже стало доброю традицією проводити андріївські вечорниці.

 
 
            Все інше було,  як годиться: і дівчата з парубками, і ворожіння, і вареники, і калита, і вишивання-плетіння, і щедрі пригощання.
            Бібліотекар змогла  передати дітям частинку духовного скарбу українського народу, продовжити через них давні традиції та гарні обряди. Багато хто зі школярів вперше був присутній на такому дійстві. І, відверто кажучи, не всі з них охоче прийняли запрошення на вечорниці. Адже навіть не уявляли, що на них чекає. Втім, дуже швидко діти поринули у дійство. Тож очі їхні горіли цікавістю і захопленням. Усі із задоволенням брали участь у всіх іграх, ворожіннях, співали обрядових пісень та кусали калиту. Апогеєм свята стало пригощання варениками, пирогами та узваром.
           Сподіваємося, андріївські вечорниці надовго запам’ятаються юним користувачам бібліотеки, а зерно, посіяне в їхніх душах цього дня, проросте благодатним колоссям.
           В бібліотеці-філії с.Калагарівка відбувся урок краєзнавства на тему "Я відчуваю подих хати де колихала мене мати"

          


 

вівторок, 11 грудня 2012 р.

«Гіркі плоди солодкого життя».


Центральна районна бібліотека для дорослих з учнівською молоддю провела урок відвертості «Гіркі плоди солодкого життя».
          У вступному  слові класний керівник Джавлюк М.О. наголосила, що кожному від народження надається найцінніший дар – життя.  І найдорожче, що у нас в житті – це здоров’я.  Але, як це не дивно, люди дуже легковажно можуть ставитись до здоров’я особливо молодь. Не вміють його берегти і вести здоровий спосіб життя.
У бесіді бібліотекар Наталія Мудра  наголосила, що чим більша  обізнаність про ВІЛ, про шляхи його передачі, профілактичні засоби тим менше у вірусу шансів потрапити до людського організму. Єдиний шлях уберегтися – профілактика і знання.
 
            В обговоренні цих питань взяли участь присутні юнаки та дівчата.
 

          Бібліотекар Лідія Град ознайомила учасників заходу з новинками літератури даної тематики.Роздала пізнавальні буклети


 

понеділок, 10 грудня 2012 р.

"Передзвітна нарада бібліотечних працівників"


7 грудня 2012 року відбулася перед звітна нарада бібліотечних працівників району. На якій з консультаціями і рекомендаціями щодо звітності за 2012 рік  та планування на 2013 рік виступили:
-        Директор ЦБС Л.І.Зубкова;
 
-        Заступник директора по роботі з дітьми Н.Я.Пенюта;
-         Виконуюча обов’язки начальника відділу культури і туризму райдержадміністрації    М.М.Фаберська;
-         Зав. методично-бібліографічним відділом М.П.Осика;
-        Методист І.І.Лоза;
-        Бібліограф Г.М.Шустак;
-       Зав. відділом комплектування О.З. Доробало

середа, 5 грудня 2012 р.

Безкоштовний Інтернет у бібліотеці


 
Вкотре переконуюся в тому, що світ не без добрих людей. На початку 2012 року бібліотека-філія с. Товсте взяла участь у конкурсі "Бібліоміст''. Глобальні бібліотеки". Спочатку не вірилось, що проста сільська книгозбірня може щось скористати з такого масштабного заходу. Та директор ЦБС Зубкова Л.І. якось так вміло переконала мене в тому, що треба все ж таки спробувати. Почалася клопітка робота зі збору потрібної документації. Неодноразово на допомогу в цьому питанні приходив методичний відділ ЦБС, та й сама Люба Іванівна дуже допомагала мені, що я не засумнівалася і ні на крок не відступила від поставленої мети, змушувала вірити у власні сили.
            Обов’язковою умовою організаторів конкурсу було те, що кожна бібліотека, яка подала заявку на участь, повинна мати гарне приміщення, що обов’язково опалюється. Для захисту – решітки на вікнах і нові двері, під техніку – комп’ютерні столики. Поступово всі ці умови були виконані завдяки допомозі вмілого господарника Білянського В.Т. – сільського голови.
           Ось так кілька хороших людей спільними зусиллями змінили долю нашої книгозбірні. Тепер це не просто бібліотека-філія, а ще й безкоштовний Інтернет-центр спілкування у звичайнісінькому селі. Урочисте відкриття Інтернет-центру обов’язково відбудеться. А перші відвідувачі вже переступили наш поріг і почалося знайомство з безмежним і загадковим світом Інтернету

«Глобальні бібліотеки» «Бібліоміст» - Україна



У 2011 році для українських бібліотек був оголошений конкурс «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету», започаткований Радою міжнародних  наукових досліджень та обмінів у рамках програми «Бібліоміст».
Гусятинська центральна бібліотека разом з обраними бібліотеками-філями стала переможцем конкурсу «Глобальні бібліотеки»  «Бібліоміст» - Україна.
           І вже 30 листопада 2012 році  до бібліотек району надійшло та встановлене необхідне  ком’ютерне  обладнання,  а саме: 15 комп’ютерів, 15 комплектів веб-камер, і навушників , принтери і сканери, набори обладнання для створення локальної мережі Інтернет.
          Вказану комп’ютерну одержали такі бібліотеки району:
             -  Гусятинська центральна бібліотека;

















  -  Копичинецька   бібліотека для дітей;




-  Копичинецька   бібліотека для дорослих;


















-  Личковецька сільська бібліотека;



 

-  Товстенська сільська бібліотека.


понеділок, 3 грудня 2012 р.

«Дитячі бібліотекарі України»


Під такою назвою вийшов збірник підготовлений Національною бібліотекою України для дітей  спільно з Міністерством культури України. На сторінках книги розповідається про життєвий і професійний шлях 100 кращих фахівців бібліотек України для дітей, висвітлюється їхня діяльність, творчі здобутки, інноваційні проекти, що спрямовані на всебічний і гармонійний розвиток підростаючого покоління.
            Надзвичайно приємно повідомити, що серед кращих і завідуюча Копичинецькою міською бібліотекою для дітей Турок Галина Миколаївни. Справжній професіонал, мудрий наставник, саме так можна сказати про Галину Миколаївну. Її стиль роботи – висока працездатність, принциповість, інтелект, наполегливість. Нові ідеї, ініціатива – кредо Галини Миколаївни. Щодня їй доводиться вирішувати чимало проблемних питань, переконувати, наполягати, думати, творити. Бібліотека стала її життям Галина Миколаївна умілий організатор, який любить і досконало знає бібліотечну справу. Завдяки її старанням і зусиллям бібліотеку газифіковано та зроблено ремонт. З її ініціативи запроваджуються нові форми роботи. Завідуюча завжди в пошуку творчо-обдарованих дітей. Бібліотека бере активну участь в обласних конкурсах, де займає призові місця і отримує відзнаки. За плідну і творчу працю Галина Миколаївна неодноразово нагороджена грамотами, а бібліотека удостоєна звання «Краща бібліотека року».
Щиро вітаємо Галину Миколаївну та зичимо нових творчих здобутків!

 

 

середа, 28 листопада 2012 р.

«Шляхи вибору книги».


Каталоги й картотеки є основою довідкового апарату, якими постійно користуються читачі. Вони повністю розкривають фонд бібліотеки, що сприяє пробудженню нових запитів та інтересів, прагненню орієнтуватися в літературі.

В бібліотеці-філії с.Яблунів, для учнів  10 класу, бібліотекар Гавенда Л.С. провела бібліотечний урок  на тему: «Шляхи вибору книги».
Завдяки цьому уроку, учні набули практичних навичок у користуванні систематичними та абетковими каталогами, краєзнавчою та систематичною картотеками.  


"Незгасима рана України"

           Голодомор 1932—33 рр. — одне з найстрашніших явищ в історії нашої держави. Тоталітарна система винищила велику частину українського народу, а багато людей на все життя запам'ятали жахи цих років. В Україні стало можливим говорити про голодомор після грудня 1987 року. І тільки через дев’ять років, 26 листопада 1998 року, Указом Президента України було встановлено День пам’яті жертв голодомору (кожна четверта субота листопада)
.
           24 листопада 2012 року  в Україні відзначається День пам’яті жертв голодомору і політичних репресій. В цьому році минає 80 років з початку голодомору в Україні. До 80-річниці голодомору 20 листопада  в читальному залі Копичинецької  міської    бібліотеки   для дорослих   пройшла   година   пам’яті "Незгасима рана України", на який було запрошено учнів  9-го класу Копичинецької  ЗОШ  № 1.   Мета   заходу -  вшанувати  пам’ять  про тих, хто загинув у ті страшні  часи , знати  масштаби трагедії, внаслідок  якої   в мирний   час   загинули  мільйони  українців.  Бібліотекар Оксана Пласконь    розповіла  дітям,   що голод не  був наслідком стихійного лиха, посухи чи неврожаю, а  мав суб’єктивну  причину - злу волю купки вождів .
          До Дня пам’яті жертв голодомору та політичних репресій   презентовано   також книжкову виставку «Свіча, запалена від серця »,   на якій  представлено документи, фотографії та публікації про геноцид української нації. З оглядом літератури на тему: «Завжди пам’ятай»  виступила зав. бібліотекою Благута Оксана.

Разом з працівниками бібліотеки учні  перегорнули сумні сторінки історії України, на яких кривавим і чорним вписані  слова «голод», «голодомор».


            Хвилиною мовчання учасники   зустрічі вшанували пам’ять трагічно загиблих  українців.
Голодне лихоліття 33-го – не просто історична минувшина, а незагойна фізична і духовна рана українського народу, яка пекучим болем пронизує пам’ять багатьох поколінь. Сьогодні треба говорити про минуле задля майбутнього.
       25 листопада в Калагарівській бібліотеці проведена бесіда-огляд  "Дитячі страждання у голодні 30 роки" до дня жертв голодоморів. 

четвер, 15 листопада 2012 р.

«У кожного своя любов і свій найкращий край»


Стримана і ніжна у своїй красі наша подільська сторона. Багато бачила, дуже багато прийшлося їй пережити за свою історію, коли стала такою , якою бачимо її зараз. Тепер перед нами наш Гусятин у своєму розквіті і одночасно з своїми проблемами і радощами, буденне і святкове, зі своїми турботами, своїм майбутнім.
«У кожного своя любов і свій найкращий край» на таку тему центральна районна бібліотека з учнівською молоддю провела краєзнавчу годину. Із вступним словом виступила вчитель Решетило Н. О..

Про історію селища, яка сягає в сиву давнину розповіли працівники бібліотеки Н. В. Мудра та Г. І. Лозінська.

Детальніше про наше славне містечко розповів В.П. Горбоватий – лікар і краєзнавець, автор відомої книжки «У містечку над Збучем».


На закінчення заходу учасники мали змогу переглянути викладку літератури «Це місто люблю – у нім моя душа».

середа, 14 листопада 2012 р.

«Мова - найдорожче добро кожного народу»






9 листопада 2012 року Раштовецька бібліотека-філія на чолі із її завідуючою Богутою І. Д. радо зустріла своїх гостей – учнів 5-8 класів, та вчителів філологів – Любу Н.О. та Любу Т. І., які провели бесіду  приурочену цьому дню, «Мова - найдорожче добро кожного народу».
            Із вступним словом виступила вчитель української мови і літератури  Люба Н.О., яка привітала усіх зі святом української  писемності і мови – найціннішим надбанням, які створили і залишили нам наші попередники. Далі розповідь продовжилась переглядом слайдів, де учні мали можливість мандрувати історією виникнення писемності. Сказано було і про Ярослава Мудрого,  який при Софіївському соборі відкрив першу бібліотеку. Не залишилось і поза увагою письменні пам’ятки, які дійшли до нас: «Остромирське Євангеліє», «Ізборник Святослава», «Ізборник».

Вчитель української мови і літератури Люба Т. І. розповіла присутнім про книгу «Повість минулих літ», перший літопис, який дійшов до нас . Автор цього твору Нестор Літописець, впорядкував його, ведучи розповідь до 1113 року, і художньо довершив .
            Розповіді вчителів доповнила зав. бібліотекою-філією Богота І. Д., яка відмітила: «Українська мова сьогодні – це безсумнівно мова, яка увібравши в себе найцінніше із надбань минулих віків, перебуває в безперервному розвитку і, відповідно до потреб сучасної людини, - постійно збагачується лексично, синонімічно, стилістично удосконалюється структурно, виявляючи при цьому справді потенційні можливості». Закінчуючи свій виступ Ірина Дмитрівна побажала учням зберегти і удосконалити українську мову, виплекану пращурами, адже вона створює індивідуальне обличчя країни і нації. Нехай материнське слово буде оберегом для всіх та духовним джерелом життя.
            Під час заходу усі присутні мали змогу переглянути викладки літератури: «Чистіша від сльози хай буде мова ».

понеділок, 12 листопада 2012 р.

«Журавлиний поклик отчого дому»


             Богдан Лепкий – талановитий прозаїк, переклад, критик, історик літератури, професор Ягеллонського університету, творчість якого тривала майже півстоліття і зайняла одне із провідних місць в українській літературі. Народився Богдан Лепкий 9 листопада 1872 року у родині сільського священика в с. Крегулець що на Гусятинщині.
             6, 7 листопада  в приміщенні Копичинецької міської бібліотеки для дорослих відбулись  літературні уроки на тему: «Журавлиний поклик отчого дому» , присвячені 140-річниці від дня народження Богдана Лепкого, учасниками якого стали старшокласники Копичинецької ЗОШ №2.
           З цікавістю та захопленням слухали юнаки та дівчата розповідь вчителя української мови та літератури Воловець Оксани Романівни про родину Лепких, дитинство майбутнього письменника, атмосферу в якій він зростав, студентські роки, творчі здобутки.
            Учасники також переглянули в Інтернет-Центрі бібліотеки відео-матеріали про життєвий і творчий шлях письменника, прослухали пісні на його вірші: «Журавлі», «Молоді літа», «Вороне чорний», «Рожевий квіте».
           Їхній увазі було презентовано книжкову виставку «Історичні сурми вчителя народу», яка була розміщена в літературно-мистецькій вітальні «Орфей». Завідуюча бібліотекою Оксана Благута ознайомила присутніх з книгами, статтями і з періодичних видань про Б.Лепкого, його родину та творчістю самого письменника.






четвер, 8 листопада 2012 р.

Писав я, бо мені писати було мило, співав, бо співаком мабуть судилось бути».



6 листопада 2012 року відзначаючи 140-річчя з дня народження Богдана Лепкого  центральна района бібліотека разом з студентською молоддю коледжу провели літературно-тематичний вечір: «Писав я, бо мені писати було мило, співав, бо співаком мабуть судилось бути».
 В літературно-музичній композиції брали участь працівники бібліотеки та студенти коледжу. З вступним словом виступила куратор групи Т. І. Коча .

Про життя подружжя Богдана Лепкого та Олександри присутнім розповіла бібліотекар  Л.С.Град.
Учасниками літературно-тематичного вечора мали змогу переглянути книжкову виставку  «Пристрасний співець подільського краю».