пʼятниця, 26 квітня 2013 р.

"РОЗДУМИ НАД ХРЕСНОЮ ДОРОГОЮ ГОСПОДА НАШОГО ІСУСА ХРИСТА "

                                                    Духовний лекторій  «Шлях до спасіння»

 
Урок духовної краси  3.

        Зустріч читачів Копичинецької міської бібліотеки для дітей (учнів 5-7 класів ЗОШ №2 м.Копичинці) з отцем Ярославом Безкоровайним, настоятелем каплиці Святого Пантелеймона - цілителя,що знаходиться при Копичинецькій районній лікарні, відбулася в читальному залі бібліотеки 25 квітня 2013 року.     Розпочалася зустріч з молитви. «Отче наш», мовлене в книгозбірні, якось по-особливому проникло в серце, підкреслило значимість події.
         «Роважати будемо над Хресною дорогою Господа нашого Ісуса Христа, над страсними муками його в ім`я нашого спасіння. Ми маємо той останній тиждень великого посту, вже з наступного понеділка настає страсний тиждень. Отже підходять до завершення всі богослужіння в пості, мається на увазі сорокаусти і Хресні дороги,що правляться по наших храмах. Бо далі підготовлятимемося до розважання над страстями Христовими, до поклоніння Плащениці і, найважливіше, що  будемо готуватися до Великодня - Воскресіння Христового, що і є кульмінацією нашої Хресної дороги». Розповідаючи про всіх  дійових осіб із Хресної дороги  отець детально  роздумував чому так, а не інакше поступив кожен із них. Чи мали вони вибір, вибір поступити за власним сумлінням, по – совісті, або ж за прагненням втриматися за посаду, як Понтій  Пилат? Симон Киринеєць допомагає Ісусові нести хрест з примусу чи за бажанням? І чого ми маємо навчитися у Вероніки?…  Чи повчальними для нас сьогодні можуть бути їх вчинки?
           Далі о.Ярослав акцентував увагу на тому, що незабаром ми святкуватимемо Вербну Неділю або Вхід Господній у Єрусалим.Розповів історію свята
 
         .
          Зав. бібліотекою Турок Г.М. звернула увагу  читачів на викладку  літератури під назвою: «Не  я  б`ю, верба б`є.  За тиждень – Великдень». Коротенько  переглянувши книги, сказала що відомості про всі вказані події можна знайти також в інтернеті. Запросила дітей до комп`ютерного залу, де бібліотекар Ділай О.М. продемонструвала, як це зробити. Принагідно роздала всім присутнім інформаційні листки «Інтернет – для дітей».
 
 

«Зелений паросток майбутнього»,

          

22 квітня ми відзначаємо Міжнародний День Землі. Його засновником вважається Джон Стерлінг Мартон, котрий запропонував ще у 1872 році присвячувати щорічно один день озелененню навколишнього середовища, а Міжнародним святом його було оголошено в 1990 році. У цей день проходять заходи прямої дії – очищення річок та водоймищ, прибирання територій, висадження дерев та квітів».
            В сільській бібліотеці с. Тудорів була оформлена книжкова виставка «Зелений паросток майбутнього».
Мета книжкової виставки: викликати в користувачів  почуття відповідальності за майбутнє України і Землі в цілому, розвивати екологічне мислення, підвищувати екологічну культуру, брати участь в охороні навколишнього середовища. Учасники заходу з сумом говорили, як сьогодні руйнуються парки і сквери, вирубуються дерева, засмічуються річки. В Україні навіть продаються родючі шари грунтів, залишаючи на десятки літ мертві поля.
            До користувачів  звернулася бібліотекар Доскоч Н.В.
            - «Із-за нашої безгосподарності йде зсув землі, яка волає про допомогу. Озернімось навкруги, зробіть кожен свій крок до збереження навколишнього середовища. Памятайте , земля вимагає нашої турботи, дбайливого ставлення до себе. Збережіть її красу, силу і неповторність для нащадків».
Все на землі, все треба берегти –
 І птаха, й звіра, і оту рослину
Не чванься тим, що цар природи ти,
Бо врешті, ти його частинка.
Друже мій, люби життя,
Люби людей, природу,
А кривду кинь у забуття
Як камінь в тиху воду.

 
В бібліотеці-філії с. Яблунів відбулось засідання клубу за інтересами: «Хай бється зелене серце природи».  Проведено для учнів 6-го класу годину дозвілля на тему: «Збережемо світ в якому ми живемо», оформлено екологічну поличку: «Зелений паросток майбутнього» та складено рекомендаційний список літератури: «Твоя зелена планета».
В суботу 21квітня Всеукраїнський День довкілля. Працівники бібліотеки також долучилися до цієї події.
            На території будинку культури та бібліотеки прибрано, посадили ялини, туї, також взяли участь у прибиранні та побілці дерев при вїзді в село.

 


 

четвер, 25 квітня 2013 р.

"День довкілля.''

             20 квітня в нашому районі, як і в державі в цілому, було оголошено Днем довкілля. Відгукнулися на звернення працівники районної  бібліотеки та центральної бібліотеки для дітей.  Ми взяли активну участь у впорядкуванні відведеної нам території.
            Бібліотекарі привели до належного естетичного стану частину площі парку – місця масового перебування і відпочинку гусятинців, очистили тротуарні доріжки, побілили бордюри. Ми доклали максимум зусиль, щоб все стало по-справжньому доглянутим і затишним.
            Усі ми повинні розуміти, що обличчя населеного пункту, в якому ми живемо, залежить тільки від нас, від нашої поваги до самих себе і до свого краю.



 .

понеділок, 22 квітня 2013 р.

Духовний лекторій на тему: "Шлях до спасіння"


Урок духовної краси 2.

Гордість і слава нашого міста. 

Церква Воздвиження Чесного Хреста.


Додати заголовок
В рамках духовного лекторію «Шлях до спасіння»16 квітня 2013 року в Копичинецькій міській бібліотеці для дітей пройшов урок духовної краси на тему: «Гордість і слава нашого міста. Церква Воздвиження Чесного Хреста», присвячений Міжнародному дню пам`яток й історичних місць. Зустріч з настоятелем храму отцем Русланом Корнятом
У Копичинцях є одна з найдавніших культових споруд області –дерев`яна церква Воздвиження Чесного Хреста з дзвіницею 1630 року. Храм діючий, хоч і є пам`яткою архітектури (має свій реєстраційний номер - 690/1 , 690/2 - дзвіниця).
Настоятель храму о.Руслан Корнят дуже цікаво розповів читачам бібліотеки, учням 8-А класу ЗОШ№2, про історію виникнення церкви.


           Вона дійшла до нас ще з козацьких часів.Дзвіниця тоді виконувала одночасно й функцію сторожової вежі. А саму церкву ще називали гетьманською. Збудував її чоловік на ім`я Мартин Лудецький, який, на той час, був власником землі, де зараз Кутець. На щастя церква залишилася збереженою, не зазнала руйнувань ні від пожежі, ні від природних стихій. Єдине що в ній змінилось – це покрівля. Раніше споруда була накрита дерев`яним гонтом, а сьогодні - бляхою. Хоча вже ведуться роботи по наданню їй первинного вигляду. Побудована церква в стилі козацького барокко, який виник в Х
VII столітті. Має елементи національної культури, але багато запозичень з європейської. Чим вона відрізняється? Насамперед – своїми формами. Побудована з великих дерев`яних зрубів, без єдиного цвяха.
          Збереглася одна з давніх ікон, яка має дуже цікаве поєднання східних і західних образів: образ святої мучениці Варвари, потім - образ Воздвиження Чесного Хреста, далі йде Покрова і вкінці – образ Антонія Падевського.
           Зберігся старовинний іконостас. Образ Михаїла, відновлений коштом братства в 1829 році, поряд – образ Матері Божої, відновлений в 1889 році. Є ікона, яка має музичне озвучення, заводиться старовинним ключем.
 
Єдиний в місті пам`ятний Хрест тверезості, поставлений в 1901 році, знаходиться також на церковному подвір`ї. Під ним наші прадіди давали присягу на утримання від вживання алкоголю.
            Дуже багато цікавого розповів отець Руслан всім присутнім та матеріалу стільки, що переповісти всього неможливо. Поділився секретом, що збирається надрукувати книгу. Звичайно щоб опрацювати всі дані потрібні спонсорські кошти. На завершення зустрічі подарував бібліотеці дерев’яний сувенір з зображенням церкви і дзвіниці.
 

В заключному слові зав. бібліотекою Турок Г.М. розповіла дітям про Міжнародний день пам`ятників та історичних місць. Встановлено його в 1983 році Асамблеєю Міжнародної ради з питань охорони пам`ятників і визначних місць.
 
Святкується з 18 квітня 1984 року. 23 серпня 1999 року за підтримки ініціативи вчених, архітекторів, реставраторів, працівників державних органів охорони пам'яток історії і культури було ухвалено встановити в Україні День пам'ятників історії і культури і відзначати його щорічно 18 квітня - у Міжнародний день пам'яток й історичних місць.
         До списку Всесвітньої Спадщини ЮНЕСКО включено всього три пам`ятники культури, що знаходяться на території України: Софійський собор і Києво-Печерська лавра, історичний центр Львова та частина геодезичної «Дуги Струве», що проходить через Полісся та Карпати. Однак не слід думати, що цим вичерпується внесок нашої країни в культурну скарбницю людства.
 
Уже сьогодні в попередньому списку Всесвітньої Спадщини від України значаться сім пам`ятників культури , достопам`ятних місць і охоронюваних природних територій. Серед них ханський палац у Бахчисараї, історичний центр Чернігова, уманський парк «Софіївка», культурний ландшафт і каньйон у Кам`янець- Подільському, заповідники «Херсонес Таврійський», «Асканія –Нова», «Букові ліси Карпат», а також заповідник «Могила Тараса Шевченка» в Каневі.
В знак вдячності за цікаву розповідь діти вручили отцю квіти і ще довго не хотіли залишати бібліотеку. Переглядали цікаві книги з розгорнутої полички на тему: «Безцінна спадщина», серед яких і книги про Кутецьку церкву.
 

 

 

 

пʼятниця, 19 квітня 2013 р.

''З вірою в серці'


            З 31.03 по 07.04 2013 року в церкві Святого о.Миколая, що в Копичинцях пройшов тиждень Місій про Святу Євхаристію. Весь цей час тут перебували отці Василіани із проповідями, науками та із мощами святого Папи Римського Івана – Павла II.
На згадку про святу місію в Копичинецькій міській бібліотеці для дітей облаштовано книжкову поличку на тему: «З вірою в серці».
        На якій представлено образок Блаженішого Івана-Павла ІІ, свічка посвячена на Святій Місії, дерев’яний хрестик, журнали: християнський часопис «Місіонарчик» та український християнський часопис «Місіонар», в якому розповідається про святішого отця Франциска – 266 Папу римського; книга з автографом о. Теодозія Тараса Янківа «Двері, відкриті у вічність», який проповідував під час Місії.

 

 



вівторок, 16 квітня 2013 р.

"Бібліотечні уроки"


Для того, щоб стати справжнім читачем, слід наполегливо розвивати в собі потяг до здобуття нових знань, уміння зосереджуватись на тому,що читаєш, старанність і терпіння, волю та охайність, працездатність.
Культура читання - це вміння швидко знаходити в бібліотеці потрібні книжки або статті. А для цього необхідні основи бібліографічних знань,інформаційної та довідково-бібліографічної роботи.
Копичинецькою міською бібліотекою для дорослих протягом навчального року були проведені бібліотечно-бібліографічні уроки "Як користуватись довідниковим апаратом бібліотеки" для учнів 9, 10, 11 класів ЗОШ І-ІІІ ст.. №2 м. Копичинці.
Мета таких уроків– зорієнтувати читачів в інформаційному просторі, сприяти відвідуванню бібліотек, залучити до книги, формувати вдумливого та уважного читача, навчити користуватися додатковими джерелами інформації, каталогами, використовувати знання в області пошуку, обробки і використанні інформації.
Бібліотечно –бібліографічні уроки були поділені на дві частини:теоретичну і практичну.
Зав. бібліотекою Благута О.Т. ознайомила присутніх з будовою алфавітного та систематичного каталогів, систематичною картотекою статей та краєзнавчою картотекою , принципом розміщення карток та алгоритмами пошуку інформації в них. Працівники бібліотеки розповіли про довідкові видання, їх види, структуру та правила користування енциклопедіями довідниками та словниками.
Присутні із задоволеням закріпили отриману інформацію на практиці. Були проведені вікторини . За допомогою алфавітного каталогу потрібно було знайти дану назву книги. Підібрати книги за допомогою систематичного каталогу за певною галуззю знань. Також під час уроку учні ознайомились з представленою книжковою виставкою "Вернісаж довідкових видань".







 

понеділок, 15 квітня 2013 р.

''Комп'ютер і здоровя''

             6 квітня 2013 року до Всесвітнього дня здоров’я в Копичинецькій міській бібліотеці для дітей пройшла бесіда-дискусія на тему: «Комп’ютер і здоров’я». Участь в заході взяли члени гуртка «Павутинка».
В читальному залі бібліотеки оформлена книжкова поличка «Твій друг – комп’ютер»
Розпочався захід з того, що бібліотекар читального залу Ділай О.М. розповіла дітям про те, що існують певні прала безпеки при користуванні комп’ютером.
Учасники заходу обговорили тему і отримали відповіді на актуальні для них питання:
«Чи можна сидіти за комп’ютером цілий день?», «Чи потрібно тримати осанку за комп’ютером ?», «Чи можна дивитись фільми на комп’ютері без додаткового освітлення кімнати?» та інші.
Романюк Остап виявив бажання зареєструватися в соціальній мережі, а тому запитав чи необхідно при цьому дотримуватися якихось правил. Ділай О. М. розповіла всім ще й правила мережевого етикету.
На завершення діти пообіцяли, що не тільки в бібліотеці, а й в школі, і вдома при роботі з комп’ютером будуть дотримуватися правил безпеки і мережевої етики.

пʼятниця, 12 квітня 2013 р.

«Наркоманія пастка».


Про наркоманію нині говорять у всьому світі. Ця проблема турбує політиків, медиків, соціологів, юристів, педагогів. За приблизними даними, у світі налічується понад один мільярд наркоманів. Це – соціальна трагедія/
11 квітня в бібліотеці-філії с. Постолівка пройшла бесіда «Наркоманія пастка». Користувачі мали змогу переглянути виставку літератури «Не будь собі ворогом».

пʼятниця, 5 квітня 2013 р.

'Мої улюблені вірші'


4 квітня 2013 року в рамках Всеукраїнського тижня дитячого читання в Копичинецькій міській бібліотеці для дітей пройшла година поезії під назвою: «Мої улюблені вірші». Учасниками свята стали учні 2-А класу ЗОШ №2 м.Копичинці (класний керівник Ставрук Г.В.).
У вступному слові зав. бібліотекою Турок Г.М. розповіла дітям про історію виникнення дитячого свята. Звернула увагу на те, що вперше свято дитячої книги відбулося з ініціативи російського письменника Льва Кассіля 26 березня 1943 року в Москві, в Колонному залі Будинку Союзів. Активну участь в ньому взяли письменники: Самуїл Маршак, Сергій Михалков, Агнія Барто, Михайло Пришвін.
          Міжнародний день дитячої книги – свято, встановлене з ініціативи та за ухвалою Міжнародної ради дитячої книги. Відзначається воно щороку (починаючи з 1967 року) 2 квітня - в день народження великого казкаря Ганса Хрістіана Андерсена.
         А Всеукраїнський тиждень дитячого читання відзначається з 1993року, щорічно на березневих канікулах. В цей час діти вільні від шкільних навчань і можуть приділити більше часу улюбленому заняттю - спілкуванню з книгою. Бібліотеки гостинно відчиняють двері книголюбам. Організовують книжкові виставки, зустрічі з письменниками та інші цікаві заходи.
Зважаючи на екстремальні погодні умови, які перешкоджали дітям відвідувати бібліотеку на канікулах, наша бібліотека продовжила святкування ще на тиждень.
           І ось сьогодні діти з задоволенням відвідали бібліотеку. З великим захопленням розповідали про своїх улюблених поетів, декламували їх вірші. Пригадали і про письменницю з Тернополя Лесю Вознюк, зустріч з якою мали минулого року.З великим задоволенням розповідали її вірші.
Галина Миколаївна провела для них огляд літератури, розташованої для ознайомлення в читальному залі бібліотеки. Викладка книг під заголовком: «Перлини літератури» зацікавила маленьких читачиків.
Додому всі поверталися з цікавою книгою та великим бажанням прийти до бібліотеки знову.
 
 
 
 
 

 

'Історія народу – в центрі уваги Олеся Гончара'


            Олеся Гончара можна по праву назвати Прапороносцем. Адже він завжди- на правому фланзі , в гущі подій. Чи то навчаючись в університеті, чи боронячи Вітчизну в лавах добровольців-студбатівців, чи створюючи свої талоновиті книги…
Відначаючи  95 –річчя від дня народження Олеся Гончара, зав. бібліотекою-філією  с. Малі  Бірки провела бесіду «Історія народу – в центрі уваги Олеся Гончара».

«Смійтесь з нами»


1 квітня – День сміху. Звідки піша першоквітнева традиція, ніхто достовірно тне знає. Подібні свята існували в багатьох культурах у більшості народів світу. Саме цьому була присвячена година жартів і приколів «Смійтесь з нами», яка відбулася 4 квітня 2013 року в ЗОШ І-ІІІ ступенів селища  Гусятин. А підготували її і провели класний керівник 6-Б класу Свінтіцька Л.Ю. з своїми вихованцями та працівники районної бібліотеки  для дітей.
Бібліотекар  Кочмар Н.М. розповіла про те, як веселяться 1квітня в різних країнах. Звернула увагу присутніх на книжкову виставку «Веселий ярмарок». Багато сміху викликали першоквітневі жарти, усмішки, приколи, які розповідали діти.
З великим задоволенням всі розгадували жарти-загадки,які прозвучали з уст бібліотекаря Давидової Л.О. Підвела підсумок свята Свінтіцька Л.Ю.
Смійтеся над жартами друзів і жартуйте самі, бо сміх, як говорив  Віктор Гюго проганяє зиму з людського обличчя.



 

 

середа, 3 квітня 2013 р.

Духовний лекторій на тему: «Шлях до спасіння».

«Молитва і піст - два крила духовності».
       26 березня 2013 року в Копичинецькій міські бібліотеці для дітей розпочав свою роботу духовний лекторій.
«Шлях  до спасіння» - під такою назвою  бібліотека планує провести  цикл масових заходів присвячений 1025-річчю хрещення Руси-України.
Першим таким заходом став урок духовної краси на тему: «Молитва і піст - два крила духовності», який провів  настоятель Собору Пресвятої Трійці  протоієрей о. Любомир Урбанський.
           Незважаючи на негоду послухати  цікаві роздуми прийшли учні 5-8 класів  школи – гімназії  та  дев’ятих класів ЗОШ №2 м. Копичинці. Разом зі своєю вчителькою Василькевич С.І. та ще кількома жителями міста, вони переглянули книги на відкритих поличках: «З вірою в серці», «До духовних джерел мого народу», «Письменники - про слово Боже»,«Читаємо на канікулах, читаємо в пості».

Розпочала захід зав. бібліотекою Турок Г.М. розповіддю про Тиждень дитячої книги, який на березневих канікулах, щороку проходить по всій Україні.

            Про те, що зараз відбуваються зустрічі з поціновувачами друкованого слова: письменниками, літераторами, книговидавцями; популяризаторами книг-бібліотекарями, книголюбами… . Та найціннішим спадком людства є Слово Боже і тому справедливо буде розпочати Тиждень дитячої книги саме з духовних роздумів. Звернула увагу всіх присутніх на викладки літератури. А далі до розмови запросила о. Любомира.

             «Учимося мовчати..» - такими словами з книги Калини Ватаманюк, почав бесіду православний священик. І продовжив про те, що в старозавітні часи піст був одним з основних елементів аскетичного життя. Постили пророки і учителі Ізраїлю тому, що вони доносили волю Божу і в пості могли приготувати себе до такого великого служіння. Постили люди, постили також і царі, і імператори тому, що кожен з них розумів, що піст це є час покаяння, а покаяння - це переосмислення свого життя. А тому покаявшись можна виправитися  і змінити свій світогляд.
     Піст є дуже важливим моментом в житті кожної людини. В пості людина зосереджується і щиро кається перед Богом, змінюється не тільки фізично, але головне духовно. Ми стаємо мовчазнішими, поміркованішими, сором'язливішими. Безумовно піст допомагає людині подолати плоцькі бажання, але це не тільки утримання від скоромної їжі, піст допомагає піднятися нам духом над плоттю.
       А далі розповів про те,що таке піст для християн, яка історія його виникнення,чи потрібно постити в наш час, на чому зосереджувати увагу, приклади з життя і подвиги великих сподвижників віри, багато цікавих випадків з власного досвіду… . Розповідь емоційна, водночас мудра і виважена, на стільки захопила слухачів , що ніхто не зважав на час. Потім пішли запитання: «Чи можна працювати на комп'ютері під час посту?»; «Чи варто відвідувати гуртки (танцювальний,музичний і т.п.) ?»; «Чи мають ходити учні до школи під час великих релігійних свят?». Отець відповів, що основним завданням учнів є їх навчання і духовне зростання. Оскільки робота в гуртках - це і є їх праця на цьому шляху,то піст не чинить перешкоди у її виконанні. Навчання в школі – головний обов'язок учнів, але , якщо під час великих свят вони не пішли до школи, то обов’язково мають відвідати храм, а не просто прогулювати уроки. Найкращим заняттям для християнина,особливо учня, в пості є розважання над святим писанням, читання літератури.

Далі зав’язалася дискусія про те, чи всяке читання корисне для душі. Отець Любомир звернув увагу на те, що не вся література, яка сьогодні наповнює ринок, важлива для людей. Є книги, які не те що користі не приносять, а навіть є шкідливими (наприклад: езотерика в усіх її проявах), а надто для ще не сформованої свідомості дітей. Порадив звертатися за консультаціями до бібліотекарів, вчителів, а то і до священників, якщо є потреба в індивідуальних бесідах.
Урок духовної краси допоміг всім присутнім розширити свій християнський світогляд а також отримати авторитетні відповіді на важливі для них запитання.